Jak na život bez odpadu se Školkou v lese

14/05/2019

„Pojďme na to od lesa aneb s dětmi o odpadu a bez obalu“ je název události, která se konala 12. 4. 2019 ve Školce v lese v rámci projektu Světové školy. Jak už název napovídá, akce se věnovala problematice odpadu očima dětí, zbytečnou nadprodukcí a bezobalovými možnostmi spotřebitele.

Odpadovou akci odstartovalo recyklační tvoření

Účastníci, kteří zcela zaplnili prostory školky, měli hned na úvod možnost, si v rámci odpadového tématu – recyklace, vytvořit různorodé výrobky z odpadu. Nový život dostaly například ruličky od toaletního papíru, které se využily jako květináče na pěstování bylinek, z plat od vajíček vznikly veselé velikonoční dekorace a staré ponožky se přetvořily na žonglérské poiky.

Představení Světové školy

Následovala beseda, v jejímž úvodu představila Kateřina Sequensová projekt Světová škola. Účastníci se dozvěděli, že Světová škola je projektem, za kterým stojí organizace Člověk v tísni společně s dalšími nevládními neziskovými organizacemi a je platformou, která motivuje především školy a školky, aby se věnovaly tématům globálního rozvojového vzdělávání (lidská práva, environmentální krize, chudoba…), poskytuje jim metodickou podporu, odborné konzultace a v neposlední řadě možnost získat prestižní ocenění „světová škola“, kterému byla udělena Záštita Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Záštita Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Beseda s dětmi

Po té následovala debata o odpadcích, která byla na začátku především v režii dětí z naší dětské skupiny, Školky v lese. Děti se s účastníky akce podělily především o to, co je na problematice odpadků zajímá nejvíc a proč jim přijde podstatné se o tomto tématu bavit. Zmiňovaly například to, že zvířátka, které nedokážou odlišit kousek plastu od toho, co je k jídlu a snědí to, můžou umřít, což je velmi smutné a nemělo by se to stávat. S účastníky se také podělily o to, že žvýkačka se rozkládá nejméně 50 let, plastová láhev 100 let a jednorázové dětské pleny až 250 let.

Zuzana Janglová, odbornice na ekologii, majitelka bezobalového obchůdku v Kolíně

Akci zakončila Zuzana Janglová, které se podělila o svoje ekologické tipy a rady na život bez odpadu. Apelovala především na spotřebitelskou etiku a minimalizmus. Velký důraz dávala na to, že z dlouhodobého hlediska trvalé udržitelnosti není až tak podstatné to, z jakých materiálů jsou kupované věci vyrobené, ale to kolik toho kupujeme v porovnání s tím, kolik toho ve skutečnosti potřebujeme. Na úvodní řeč Zuzany navázaly otázky od rodičů a diskuze o odpadu ekologii a udržitelnosti.