Téma – Odpad
Pojďme na to od lesa aneb s dětmi o odpadu a bezobalu
(2018-19)
Tento rok jsme se s dětmi věnovali odpadu – třídění, snižování jeho objemu, recyklaci apd. Toto téma jsme zkoumali ze všech možných stran. Jak nám to šlo, se můžete podívat níže a třeba zde najdete i inspiraci, jak tématiku odpadu vnést do diskusí i doma :).
Pomůcky na třídění odpadu
Nejdříve bylo třeba začít u základů, říct si s dětmi, co ten odpad vlastně je, jak vzniká a co s ním. Společně jsme si vytvořili pomůcku pro třídění odpadu u nás ve školce, která poté visela celý rok na naší světové nástěnce.
Co potřebujeme:
- čtvrtky
- barvy
- odpad (+ náhražky za věci, které nechceme použít v původní formě, u nás hlavně obrázky zbytků jídla)
Jak na to:
Ze čtvrtek vytvoříme „popelnice“, nabarvíme je barvami, které se běžně používají pro označení určitého druhu odpadu. Je vhodné mít stejně barevně rozlišené i koše na tříděný odpad doma. Postupně sbíráme použité věci, když jich máme dostatečné množství, spolu s dětmi je roztřídíme do správných popelnic, kam je následně nalepíme. Výsledný výtvor vystavíme a vždy, když si dítě nebude jisté, kam danou věc vyhodit, může se ujistit pohledem na pomůcku.
![35 (2)-1000](https://www.skolkavlese.cz/wp-content/uploads/2021/01/35-2-1000.jpg)
![DSC01111-1000](https://www.skolkavlese.cz/wp-content/uploads/2021/01/DSC01111-1000.jpg)
![4 (2)-1000](https://www.skolkavlese.cz/wp-content/uploads/2021/01/4-2-1000.jpg)
Kolik odpadu vytvoří domácnost za týden
Během týdne shraňujeme odpad, který jsme vytvořili. Následně ho společně projdeme a zkusíme se zamyslet nad tím, zda by se nějakým způsobem nedalo jeho objem zmírnit, například nepoužívat jednorázové lahve, ovoce nenakupovat v jednorázových sáčcích, ale používat látkové apd. Vytváření některých druhů se ale vyhneme těžko a proto je tu…..
Recyklotvoření!
V rámci akce na konci roku, kdy jsme veřejnost seznamovali s našimi výsledky, jsme si také vyzkoušeli, jak se dá odpad opětovně použít.
![3-1000](https://www.skolkavlese.cz/wp-content/uploads/2021/01/3-1000.jpg)
Sazeničky v ruličkách od toaletního papíru
Vezmeme si ruličku a uděláme jí dno, nastříháme jednu stranu a složíme dovnitř. Do ní dáme hlínu a vložíme sazeničku. Rostlinku pak můžeme rovnou zasadit do země, protože rulička se v hlíně brzy sama rozloží.
Slepičky z plat od vajíček
Plat od vajíček máme každý doma spoustu, protože i když máte domácí, tak pro přepravu jsou stejně potřeba. Dekorací i aktivit z nich se dá udělat hodně, my jsme si vybrali vytváření slepičky. Zde se meze nekladou, kromě barev se na jejich dekoraci dají využít pírka, krepáky, knoflíky, látky, papíry i různé druhy přírodnin.
![16-1000](https://www.skolkavlese.cz/wp-content/uploads/2021/01/16-1000.jpg)
![36-1000](https://www.skolkavlese.cz/wp-content/uploads/2021/01/36-1000.jpg)
Poiky
Ze starých ponožek, které ztratily svou druhou kamarádku, jsme si vyrobily žonglovací poiky. Stačí ponožku vystlat, z jedné strany stáhnout, přidat špagát a na druhou stranu připojit pentličky. A hurá na to!
Bezobalu se Zuzkou Janglovou
Navázali jsme spolupráci se Zuzkou Janglovou, která v té době vedla bezobalový obchod „Obchuudek“. Udělala nám přednášku o možnostech bezobalového nákupu, jakým způsobem nahrazovat jednorázové věci a dostali jsme se až ke globálním problémům spojených s touto tématikou.
Tipy na knihy
Celým rokem nás provázely tématické knihy, za nás můžeme doporučit především:
Příběh odpadu: Jak se Honzík naučil třídit odpad. Tato kniha moc hezky a srozumitelně dětem přibližuje tématiku odpadu.
Druhá kniha, kterou si děti velmi oblíbily byla kniha s názvem,
Co se děje s odpadem, která názorně ukazuje, co se děje s odpadem, který vyprodukujeme.